Piramidy mają to do siebie, że zwężają się mocno ku górze. Nie inaczej jest z piramidą potrzeb Maslowa. To w końcu obok piramidy Cheopsa, żywieniowej i finansowej, jedna z najsłynniejszych piramid na świecie. Według jej twórcy, potrzeby ludzkie podlegają gradacji i mogą ujawniać się dopiero po zaspokojeniu potrzeb tak zwanego “niższego rzędu”.

Ostatnio miałem wątpliwą przyjemność sprawdzić tę teorię na własnej skórze. Od wielu lat orbituję w górnych zakresach piramidy i to raczej samorealizacja była głównym motorem napędowym moich działań. Nagle niepostrzeżenie spadłem kilka szczebli w dół. Przez chwilę doświadczyłem nieprzyjemnego uczucia braku bezpieczeństwa, pewnej obawy o przyszłość i potwierdzam: fundament teorii Maslowa działa w praktyce.

Dopóki bezpieczeństwo było sprite, a ja pragnieniem, wszystko inne przestało mieć znaczenie. Ambicje i wzniosłe idee znalazły się daleko poza horyzontem mojej rzeczywistości. Ta krótka chwila przypomniała mi znaczenie ewolucyjnego porządku świata, obejmującego także rozwój ludzi. Zmieniamy się tylko wtedy, gdy jesteśmy do tej zmiany gotowi.

wejdź i polub mnie
TWITTER
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *