Podcasty rozwijają! 

Słuchanie jednego z moich ulubionych podcastów “Lepiej teraz” Radka Budnickiego naprowadziło mnie na stoicyzm i możliwości jego wykorzystania w naszym świecie VUCA. Temat zainteresował mnie do tego stopnia, że rozpocząłem testowanie na sobie różnego rodzaju maksym i technik stoickich. I choć prawdziwym Stoikiem pewnie nigdy nie będę, to widzę, że moje próby stosowania w praktyce różnego rodzaju stoickich rad i praktyk przełożyło się na większy spokój wewnętrzny. Jedną z nich jest umieszczenie mojego ulubionego cytatu w wygaszaczu w telefonie, by sięgnąć po niego ilekroć dopada mnie emocja złości lub frustracji na coś, na co nie mam wpływu. To cytat z Marka Aureliusza: “Nie należy gniewać się na bieg wypadków, nic to ich bowiem nie obchodzi”. Genialnie proste i muszę przyznać – skuteczne.

Zagłębianie się w filozofię stoicką spowodowało dodatkowo, iż zacząłem dostrzegać pewne analogie do turkusowego poziomu świadomości. Postanowiłem więc zmierzyć się z tematem i zastanowić się, na ile Stoicyzm jest bliski turkusowi.

W tym odcinku poznasz telegraficzny skrót genezy stoicyzmu i jego “ojców założycieli” oraz współczesnych kontynuatorów stoickiej myśli.  Omawiam też 7 fundamentów stoicyzmu, odnosząc do nich elementy turkusowych filarów Laloux. Spróbuję Cię przekonać, że istnieje wiele punktów wspólnych łączących te dwie koncepcje.  A na koniec serwuję Ci kilka moich ulubionych cytatów starożytnych stoików, które nie straciły na swej aktualności.

Zapraszam do wysłuchania tego odcinka.

Linki do stron, profili osób, o których wspominałem:

podcast Lepiej teraz: https://lepiejteraz.pl

Ryan Holiday: https://ryanholiday.net

książka:Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia”

książka: “Ego to Twój wróg”

książka: “Przeszkoda czy wyzwanie”

Piotr Stankiewicz: http://myslnikstankiewicza.pl, fanpage Sztuka życia według stoików

Tomasz Mazur: http://centrumpraktykistoickiej.pl

wejdź i polub mnie
Facebook
Facebook
TWITTER
Visit Us
LINKEDIN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *