Za nami już drugie Turkusowe Śniadanie w Trójmieście. Po dwóch spotkaniach trudno jeszcze z premedytacją używać zwrotu „jak zwykle”, więc tym razem powiem, że również było bardzo ciekawie i inspirująco. Aktywność i zaangażowanie uczestników przejawiające się w zadawanych pytaniach oraz ożywionych dyskusjach potwierdzają tylko sens organizowania takich śniadań w Trójmieście. Zresztą głęboki sens był tematem przewodnim piątkowego poranka w Gdyni na Abrahama 37/8.

Dzięki gościnności Piotra, uczestnika pierwszego Turkusowego Śniadania w Trójmieście i zarazem założyciela DeSmart, druga odsłona odbyła się w bardzo przyjaznej przestrzeni biurowej tego softwarehouse’a. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Firma zajmuje dwa piętra w kamienicy w samym centrum Gdyni, na przeciwko C.H. Batory. Czuć tu ciepły, rodzinny klimat, co potwierdzają sami pracownicy, chodząc po biurze w skarpetkach :). Jest bardzo dużo przestrzeni do pracy i wypoczynku. Większość aranżacji w sali konferencyjnej, w której mieliśmy okazję odbywać śniadanie, została wykonana przez samych pracowników. Na ścianie wiszą zdjęcia z różnych firmowych imprez oraz podziękowania ze schronisk dla zwierząt, które firma wspiera na codzień. Po biurze swobodnie biega małe białe stworzenie, które co prawda  po swoim przodku wilku odziedziczyło aż 97% DNA, ale na tym wszelkie podobieństwa się kończą. Maltańczyk Piotra jest ulubieńcem pracowników i szybko zaskarbił też sobie sympatię uczestników turkusowego śniadania.

motyw przewodni

Motywem przewodnim drugiego Turkusowego Śniadania było wprowadzanie turkusu z wykorzystaniem holakracji. W rolę gospodarza idealnie wcieliła się Gabi Krupa, jedna z najlepszych specjalistek od turkusu i holakracji w Polsce. Gabi okazała się bardzo charyzmatyczną osobą i od razu dało się zauważyć, że talent WOO (czar) jest ewidentnie jednym z jej dominujących talentów według metodologii testu Strengthsfinder opracowanego przez Instytut Gallupa.

wstęp do dyskusji

Zaczęliśmy od krótkiej rundy zapoznawczej, w której każdy powiedział dwa zdania o sobie, dzięki czemu mogliśmy nieco lepiej się poznać. Okazało się, że w śniadaniu uczestniczy całkiem spora reprezentacja pracowników DeSmart, co tylko potwierdziło turkusowe aspiracje firmy.  

Następnie Gabi opowiedziała o sobie i swoich doświadczeniach. Było między innymi o:

  • studiach w Sztokholmie
  • pracy w Spotify
  • Energized.org jako efekcie poszukiwań sensu
  • turkusie będącym niekończącą się drogę
  • książce Laloux i 3 filarach turkusu

Później płynnie przeszła do teoretycznych aspektów holakracji, podkreślając, że jest to narzędzie wspierające turkusową przemianę firm. Poprzez analogię do tradycyjnych organigramów, Gabi przedstawiła strukturę holakracji używając porównania do klocków LEGO, które można dowolnie układać w role i kręgi. Dodatkową przewagą holakracji jest fakt, iż jedna osoba może przyjmować na siebie wiele różnych ról, przez co ma możliwość rozwoju i realizacji siebie w dużo szerszym zakresie, niż ma to miejsce w tradycyjnych organizacjach. Gabi podkreślała rolę partnerstwa i wzajemnego zaufania członków holakratycznej organizacji jako jednego z kluczowych elementów powodzenia transformacji, Pokazała również bardzo ciekawe porównanie charakterystycznych obszarów klasycznych organizacji i ich postrzegania z perspektywy holakracji.

Punktem głównym następnej części był case study firmy BOLL.com uchodzącej za, jak to trafnie przedstawiła Gabi, „Amazona krajów Beneluxu”. Wszystko zaczęło się od jednego z pracowników Jensa Harma, który poszukiwał drogi do zwiększania innowacyjności firmy. Gabi pokazywała stopniową transformację firmy przy wykorzystaniu holakracji. Całą prezentację Gabi możesz zobaczyć tutaj.  

dyskusja

Po zakończeniu prezentacji płynnie przeszliśmy do dyskusji. Duże zainteresowanie wzbudziło jedno z narzędzi wykorzystanych przez Boll.com, NET PROMOTED SCORE, będącego w istocie alternatywnym narzędziem badania satysfakcji klientów. Boll zastosowało ją do oceny lojalności swoich pracowników, podkreślając sens pracy nad zwiększaniem satysfakcji i zaangażowania pracowników. Więcej o metodzie przeczytasz tutaj.  

Jednak motywem przewodnim dyskusji bez wątpienia był przypadek zbitej szyby przywołanej przez Piotra niejako w odniesieniu do pytania Małgosi w kontekście naturalnego brania odpowiedzialności za pewne niepokryte obszary działalności. Długo zastanawialiśmy się i wymienialiśmy opinie na temat tego, czy i jak spowodować, aby wszystkie role w organizacji miały pokrycie w określonych odpowiedzialnościach. Jedna z konkluzji była taka, że osiągnięcie pewnego poziomu świadomości, naturalnie predystynuje ludzi do przyjmowania na siebie odpowiedzialności za kwestie mogące ich pośrednio lub bezpośrednio dotyczyć teraz i w przyszłości. 

Ponadto pytaliśmy Gabi o najważniejsze trudności i wyzwania pojawiające się na etapie wdrażania holakracji i turkusu. Z jej doświadczenia wynika, że najtrudniej jest przekonać ludzi do zmiany i to czynnik ludzki często stanowi najpoważniejszą barierę w skutecznej i trwałej transformacji. 

W pewnym momencie okazało się, że na sali mamy jednego turkusowego sceptyka Rafała, dzięki któremu rozgorzała dyskusja o Management 3.0. i o tym, czy turkus oznacza brak zasad. Ostatecznie zgodziliśmy się co do tego, że zasady w turkusie istnieją i stanowią ważny jego aspekt, pozwalając na bardziej przejrzystą odpowiedzialność i transparentność w działaniu. Na koniec zrobiliśmy krótką rundkę podsumowującą, gdzie każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami i wnioskami ze spotkania. 

epilog

To było bardzo ciekawe i inspirujące śniadanie. Gabi świetnie wcieliła się w rolę gospodarza i eksperta. Jeszcze pół godziny po oficjalnym zakończeniu rozmawiała z uczestnikami, odpowiadając na ich pytania. To wszystko tylko potwierdza, że potrzeba spotkań, podczas których można czerpać wiedzę od praktyków lub po prostu wymieniać się doświadczeniami, jest ogromna. Cieszę się, że mogę dokładać swoją małą cegiełkę do tego dzieła, organizując śniadania w Trójmieście. Mam jednocześnie nadzieję, że przełoży się to na wzrost świadomości ludzi, który z kolei uruchomi procesy wchodzenia na drogę w kierunku turkusowej transformacji przez coraz większą ilość organizacji.

Konsekwentnie realizując tą misję, teraz gorąco zapraszam Ciebie na następne Turkusowe Śniadanie, które odbędzie się 28 czerwca również w Gdyni, w DeSmart. Tym razem naszym gościem będzie Radek Bartosik, współzałożyciel mentax.pl, która od kilku lat podąża drogą w kierunku turkusu. Radek między innymi opowie o tej drodze i chętnie udzieli odpowiedzi na wszelkie Twoje pytania.  Zapraszam do zapisywania się na śniadanie na MEETUP.pl.

wejdź i polub mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *