W dobie ciągłego zabiegania i kalendarzy wypełnionych po brzegi aktywnościami, coraz trudniej znaleźć czas zatopienie się tradycyjnej papierowej książce, czy choćby lekturze ulubionego czasopisma. Jestem tego smutnym, lecz żywym przykładem. Żyjąc intensywnie, często oczekujemy i potrzebujemy informacji instant, tęskniąc jednocześnie za głębszymi, analitycznymi czy refleksyjnymi treściami. Spełnieniem części tych potrzeb mogą okazać się podcasty. Czym są i dlaczego warto ich słuchać?

teoria

Mówi się, że słowo podcast jest zlepkiem słów pochodzącym od iPpoda i broadcastu. Nie wiem, czy to prawda, trzeba jednak przyznać, że firma z Cupertino traktuje podcasty z dużą estymą tworząc wbudowane w iphona, dedykowane im aplikacje czy tworząc jeden z największych podcastowych katalogów w iTunes. Sam zresztą swoją przygodę z podcastami rozpocząłem od kupna sprzętu firmy Apple i odpalenia rzeczonej aplikacji. Ale o tym później. 

statystyki

Gwałtowny wzrost zainteresowania podcastingiem na świecie (czyt: w USA) nastąpił 15 lat temu i utrzymuje się do dziś. Według badań Edison Research, obecnie podcastów słucha ponad 73 miliony Amerykanów. W Polsce podcasty nie są jeszcze tak popularne, choć zainteresowanie nimi dynamicznie rośnie. W badaniach przeprowadzonych przez Nielsen na zlecenie Storytel, możemy znaleźć informację, że podcastów słucha co piąty internauta w wieku 19-49 lat. Dane firmy Voxnet –właściciela platformy Spreaker pokazują, że Polska jest w pierwszej 10 najszybciej rozwijających się rynków podcastów na całym świecie. Powyższe dane potwierdzają tylko ogromny potencjał podcastów jako medium do przekazywania wartościowego, merytorycznego a także rozrywkowego contentu.

narzędzia

Dzieje się tak między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo jest zarówno nagrywać jak i konsumować podcasty. Wystarczy do tego tak naprawdę zwykły smartfon, choć profesjonalne podcasty to często poważne przedsięwzięcia medialne i biznesowe. 

Podcasty możemy znaleźć na dedykowanych platformach. Najpopularniejsze to:

Spotify

iTunes – aplikacja dostępna na urządzenia Apple oraz na Windows

Google Podcasts

Spreaker

PocketCast

Stitcher

A w Polsce dodatkowo znajdziemy je w Audiotece czy Player.fm. Zwykle autorzy zamieszczają też swoje podcasty na swoich blogach i stronach internetowych. Ja używam platformy Anchor.fm.

Większość platform prowadzi własne rankingi popularności podcastów. Każdy może znaleźć interesujące go tematy wyszukując po nazwie, kategoriach, ocenach i innych dostępnych kryteriach.

wartość

Dlaczego warto słuchać podcastów? Powodów jest zapewne tyle ilu zwolenników tej formy dostarczania wartościowych treści. W moim życiu podcasty zmieniły bardzo wiele. To encyklopedia darmowej wiedzy z niemal wszystkich obszarów. Wiedza, którą chłonę regularnie od prawie 3 lat. W tym czasie przesłuchałem około 2500 godzin, co daje ponad 100 dni nieustannego słuchania. Praktycznie nie ma dnia, abym nie włączył aplikacji z podcastami na swoim telefonie. I co najdziwniejsze ciągle mi mało. Mam nadzieję, że nie działa tu syndrom FOMO (fear of missing out). Jaką wartość dały mi przez ten czas podcasty?

rozwój

Po wielu latach ignorancji na wiedzę wspieranej bezmyślnym konsumpcjonizmem, wreszcie dostrzegłem pasję w poznawaniu i rozwijaniu siebie (więcej o tym przeczytasz w tym wpisie. Ten uśpiony dotąd głód zacząłem łapczywie zaspokajać głównie dzięki podcastom. Stały się i są nadal dla mnie wielką inspiracją do pracy nad sobą. Zmieniły mój światopogląd, zachęciły do odważnego przekraczania strefy komfortu i otworzyły na ludzi pomimo skrajnego introwertyzmu.

purpose

To właśnie w podcaście Menedżer plus Mariusza Chrapko po raz pierwszy usłyszałem o turkusowych organizacjach i książce Laloux. Zainteresowało mnie to tak bardzo, że uruchomiło lawinę zdarzeń, efektem których było założenie tego bloga, podcastu i odkrycie mojego życiowego “why”. Turkusowa filozofia nadała mojemu życiu nowy sens i zdefiniowała mnie jako człowieka. Wreszcie, po blisko 40 latach odkryłem swoje powołanie i odnalazłem prawdziwą radość z robienia wartościowych rzeczy. Uśpiona prze lata pasja pisania, dzięki inspiracjom zaczerpniętym z podcastów wreszcie miała szanse się ujawnić. Teraz spełniam się w dostarczaniu mam nadzieję wartościowych treści na blogu i w podcaście, tworzeniu turkusowej społeczności w Trójmieście, a w głowie mam już pomysły na nowe ciekawe  projekty orbitujące wokół turkusu.

wypełniacz

Podcasty doskonale wpasowują się w tempo obecnego życia. Są jednym z niewielu mediów, które można efektywnie konsumować wykonując przy okazji inne aktywności. Można ich słuchać podczas wielu standardowych, codziennych czynności takich jak sprzątanie, uprawianie sportu, jazda samochodem, środkiem komunikacji. Nie można tego powiedzieć choćby o youtube, czy tradycyjnych formach treści w formie tekstowej. To oznacza, że doskonale wypełniają nasz czas, którego do tej pory nie mogliśmy wykorzystać na rozwój lub nawet na rozrywkę. Tym samym podcasty dokonały spektakularnego przełomu: zwiększyły naszą efektywność bez wydłużania doby. Osobiście słucham podcastu codziennie w samochodzie, spędzając w drodze do i z pracy produktywnie 3 godzinną podróż. Oprócz tego najczęściej podcasty towarzyszą mi podczas biegania. Tym samym “zyskuję” tygodniowo prawie 20 godzin dla siebie na rozwój. To niemal tyle samo, ile profesjonalni amatorzy triatlonu przeznaczają tygodniowo na treningi przygotowujące do pełnego Ironmena!

wiedza

Jak już wspomniałem, podcasty nie nieocenione źródło wiedzy na dodatek całkowicie (póki co) darmowej. To dzięki podcastom poznałem talenty Gallupa, których odkrycie dało mi wgląd w siebie i impuls do pracy nad sobą (więcej o tym przeczytasz w tym wpisie). Podcasty stały się także inspiracją do nazwy tego bloga (historię poznasz tu). Dzięki nim usłyszałem o wielu ciekawych i przydatnych narzędziach i metodach w tym Mindsonar, Fris, Scrumie, Design thinking, Action Learning i wielu innych.

W podcastach, których słucham często polecane są książki. po wiele z nich sięgam, czerpiąc dla siebie dużą wartość i inspiracje. Częścią z nich dzielę się z czytelnikami w formie recenzji na moim blogu. Wśród książek, które wywarły na mnie wpływ są przede wszystkim “Wy wszyscy moi ja” Miłosza Brzezińskiego, “Jedna rzecz” Garry Keller i Jay Papasan, “Szef, który ma czas” oraz “Szef, który myśli”, obie autorstwa Andrzeja Jeznacha, “Praca głęboka” Cala Newporta, “Zaufanie, czyli waluta przyszłości” Michała Szafrańskiego, “Doktryna jakości” prof. A. Blikle, “Zacznij od dlaczego” Simona Sineka, “4 godzinny tydzień pracy” Tima Ferrisa i wiele innych. A na półce czeka jeszcze sporo pozycji, o których usłyszałem w podcastach.

Radek Budnicki z podcastu “Lepiej teraz” zaraził mnie zainteresowaniem filozofią stoicką i jej praktycznym wykorzystaniem w codziennym życiu. Intuicyjnie poszukiwałem odpowiedzi na pytania i znalazłem je właśnie wśród poglądów stoików. Daleko mi jeszcze do nazwania siebie praktykującym stoikiem, ale pracuję nad sobą. Szczególnie pomaga mi jeden cytat z Marka Aureliusza, z którego uczyniłem tapetę w telefonie:

nie należy gniewać się na bieg wypadków, nic ich to bowiem nie obchodzi

Przypominam go sobie ilekroć wpadam w irytację z powodu okoliczności, na które nie mam wpływu.

ludzie

O mojej zmianie podejścia do ludzi, których spotykam na swojej drodze pisałem w jednym z wpisów na blogu. Dodam, że to chyba największa wartość, jaką zawdzięczam podcastom. Możliwość poznawania interesujących, mających coś do powiedzenia ludzi, z którymi wcale nie muszę się zgadzać aby czerpać z nich inspiracje otworzyła mnie i spowodowała ogromne zmiany w mojej samoświadomości i postrzeganiu otaczającej rzeczywistości. Mam na myśli zarówno znajomości wirtualne będące efektem słuchania danego podcastera, jak i otwarcie się na ludzi spotykanych czy otaczających mnie na co dzień. To przede wszystkim ludzie skupieni wokół społeczności zainteresowanej turkusową filozofią, choć zdarzają się także turkusowi sceptycy, których doświadczenia są dla mnie źródłem inspiracji. Pozwolę sobie w tym miejscu na nieco prywaty:

Agnieszko, Małgosiu, Joasiu, Marku, Adamie, Piotrze, Adrianie, Tomku, Ewo, Radku, Gabi, Łukaszu, Paulo, Andrzeju, Maćku, Izo, Sylwio i Wam wszystkim, których spotkałem na swojej drodze a nie wymieniłem z imienia, serdecznie dzięki, za Wasz nieoceniony wkład z rozwój mojej świadomości.

podcasty, których słucham

Czego aktualnie słucham? Lista jest płynna, jednak niezmiennie w moich uszach pojawiają się następujące podcasty (lista alfabetyczna):

“Biznes od początku” – Paweł Leżoch. To podcast, w którym Paweł rozmawia z przedsiębiorcami o ich drodze, sukcesach i porażkach w biznesie.

“Greg Albrecht Podcast” – podobna tematyka, różne perspektywy i doświadczenia przedsiębiorców

“Herra On Air” – Wojtek Herra zaprasza ludzi o różnych profesjach i zainteresowaniach, długie, głębokie i ciekawe rozmowy w nieformalnym stylu

“Imponderabilia” – Karol Paciorek. Karol zaprasza aktorów, muzyków twórców internetowych i rozmawia z nimi na różne tematy. Format trochę podobny do podcastu Wojtka Herry

“Lepiej teraz” – podcast Radka Budnickiego. Osobisty, refleksyjny, niezwykle inspirujący.

“Podcast Osmana” – Marcin Osman jest postacią kontrowersyjną i bezkompromisową. Prowadzi podcast o sprzedaży, motywacji, biznesie. Krótkie, kilkunastominutowe odcinki, konkret wiedzy podanej w pigułce i bez owijania w bawełnę.

“Słucham Gadam” Kamili Goryszewskiej. To jak Kamila podchodzi do swoich rozmówców, jak potrafi wyciągnąć z nich to, co mają w sobie najlepszego, to dla mnie mistrzostwo świata. I jeszcze ten hipnotyzujący głos.

“Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS” – nagrania z ciekawych wykładów prowadzonych na uczelni.

“Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” – Michał Szafrański jest ikoną polskiej blogosfery a jego podcasty to porcje najwyższej jakości wiedzy na tematy biznesowe.

“Z pasją o mocnych stronach” – jeden z pierwszych podcastów, których słuchałem. Dominik Juszczyk dzieli się wiedzą z zakresu talentów Gallupa i nie tylko.

“Ze stoickim spokojem” obok “Lepiej teraz” jedyny podcast o filozofii stoickiej z tą przewagą, że tu stoicyzm jest głównym i jedynym tematem. Prowadzony przez filozofa i stoika Dr. Tomasza Mazura.

Poza tym raz na jakiś czas sięgam do statystyk iTunesa, wyszukując ciekawych nowych pozycji z katalogu. Czasami wskakują na tapetę na dłużej.

Nie wyobrażam już sobie życia bez podcastów. To, w jakim tempie przybywa nowych, interesujących projektów tylko potwierdza, wartość jaką dają swoim słuchaczom. Dla mnie są idealnym kompromisem pomiędzy czasem, jaki przeznaczam na ich słuchanie i jednocześnie wykonywanie innych czynności a efektem, jaki osiągam. Porównując siebie sprzed 3 lat ze mną dzisiaj widzę ogromną różnicę na plus. To dla mnie wystarczające potwierdzenie ich wartości. A jak to jest u Ciebie? Słuchasz podcastów? Jeśli tak, to czy wnoszą do Twojego życia nową wartość? A jeśli jeśli nie słuchasz, to czy przekonałem Cię że warto?

wejdź i polub mnie
TWITTER
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
Share

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *