Blisko 300 uczestników, 9 poranków z dziewięcioma fantastycznymi prowadzącymi. Setki inspiracji, solidna porcja wiedzy, nowe znajomości i kontakty. Taki jest bilans 2019, drugiego roku spotkań pod szyldem “Turkusowe Śniadania w Trójmieście”. 

Gdy na początku 2018 roku podjąłem decyzję o tworzeniu inicjatywy pod nazwą Turkusowe Śniadania w Trójmieście, nie przypuszczałem, że wystarczy mi determinacji do ich regularnego tworzenia przez tak długi czas. Byłem pełen obaw, czy dam radę, czy wystarczy pomysłów na tematy, ale przede wszystkim, czy znajdą się osoby gotowe regularnie poświęcać swój cenny czas na gadanie o turkusie i tym podobnych wizjach. Na szczęście rzeczywistość szybko rozwiała wszystkie moje wątpliwości. Zarówno chętnych jak i tematów nie brakuje.

Mam zdecydowanie umiarkowany talent organizatorski. Tym bardziej podziwiam uczestników, że nie stracili jeszcze zapału i wciąż widzą w Śniadaniach wartość dla siebie. Na szczęście nie jestem sam. Od samego początku bardzo wspierają mnie Piotrek Duszyński i Adrian Tomaszewski z firmy Desmart, którzy oprócz swej gościnności (śniadania odbywają się w ich fantastycznej przestrzeni firmowej) aktywnie angażują się w organizację Śniadań. Poza tym wiele inspiracji pochodzi od samych uczestników. Dzięki ich pomysłom, znajomościom, kompetencjom i propozycjom zrobiliśmy kilka naprawdę interesujących spotkań.   

4 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie w z cyklu Turkusowe Śniadania. Pomyślałem więc, że koniec roku jest dobrą okazją do podsumowania naszej trójmiejskiej aktywności na tym polu. Gwoli przypomnienia dla tych, co bywali oraz ku zachęcie dotąd nieobecnych krótka retrospektywa z 9 Turkusowych Śniadań w Trójmieście w mijającym 2019 roku.

siedem

2019 rok rozpoczęliśmy od mocnego uderzenia. W lutym zawitał do nas Marek Wzorek, którego nazwisko przyciągnęło rekordową, jak na trójmiejskie Turkusowe Śniadania frekwencję. Ludzie stali nawet w przejściach, a my poważnie obawialiśmy się o ich komfort. Marek opowiadał trochę o swojej drodze do turkusu, by następnie zainspirować nas do rozwiązywania problemów w ramach autorskiego warsztatu pokazującego metodę ECO POWER TEAM. Szczegółową relację ze śniadania znajdziesz tutaj.

osiem

Kolejne, 8 Śniadanie odbyło się w duchu kolorów Gravesa. Gościliśmy Monikę Reszko i Krzysztofa Herdzika, twórców metody Corporate Differently opartej właśnie na modelu Dynamiki Spiralnej. Było zarówno warsztatowo, teoretycznie i dyskusyjnie. Doświadczaliśmy postrzegania z różnych perspektyw, szczegółowo poznaliśmy 8 poziomów świadomości i, co najważniejsze, poznaliśmy sposoby na rozwój i wchodzenie na kolejne poziomy. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, przeczytaj ten artykuł.

dziewięć

Tematem przewodnim 9 Turkusowego Śniadania była diagnoza i rozwój ludzi, zespołów i całych organizacji. O swojej niesamowitej koncepcji SPOCO, przywództwa systemowego oraz organizacji społecznej, misją której jest budowanie społeczności liderów opowiadał jej twórca, Tomasz Dzida. W ramach warsztatu poznaliśmy SPOCO Puls pozwalający na diagnozę i uruchamiający proces rozwoju i pracy nad celami. Śniadanie obfitowało w konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami, wśród których były sesje SPOCO oraz książki. Sam miałem okazję skorzystać z SPOCO 100 dni i muszę przyznać, że to niezwykle skuteczne narzędzie rozwoju (opisałem to we wpisie “Coaching jest SPOCO”). Relację ze śniadania możesz przeczytać tutaj.

dziesieć

10 Turkusowe Śniadanie było moim debiutem w roli prowadzącego warsztat. Wspólnie z Agnieszką Kasprzyk-Mączyńską oraz Małgosią Jasnoch z TEAL Action Learning Global staraliśmy się zainspirować do twórczej metody rozwiązywania problemów, opracowaną przez samego Walta Disneya. Kameralna liczba uczestników zapewniła duży komfort pracy. Na tapetę wzięliśmy konkretne wyzwania uczestników, przez co warsztat miał swój wymiar praktyczny. Feedback po nim był bardzo pozytywny.

jedenaście

W lipcu, pomimo sezonu urlopowego zorganizowaliśmy 11 Turkusowe Śniadanie, które poświęcone było modelowi The Liminal Pathways, wspierającemu transformacje organizacji. Naszym gościem była Sylwia Lewandowska Akhvlediani, propagatorka autorskiej metody Gisele Wendling w polskich (i nie tylko) realiach biznesowych. Szczegółowo poznaliśmy 3 główne fazy transformacji: Inicjację, Eksplorację i Syntezę. Mieliśmy możliwość przejścia przez ten proces na przykładzie jednej z dużych firm produkcyjnych, które wspierała Sylwia. O szczegółach tego śniadania przeczytasz tutaj.

dwanaście

12 Turkusowe Śniadanie było pierwszym i jak dotąd jedynym, na którym z przyczyn losowych nie mogłem być obecny. Mając wsparcie w Piotrze i Adrianie, miałem pewność, że wszystko będzie ok i tak też było. Tematem śniadania było zaufanie a ciekawie i niestandardowo mówiła o nim Joanna Gdaniec, praktyk biznesu, międzynarodowy trener i facylitator, autorka książek, TEDx speaker, współzałożycielka firmy Momentum Way i Prezes Personal Excellence Network. Uczestnicy pracowali warsztatowo w oparciu o metodę procesu grupowego, czerpiącą z Momentum Method oraz Points of You. Obie uruchamiały ich kreatywność, budząc potencjał jednostki jednocześnie korzystając z różnorodności i mocy jaka drzemie w Mądrości Grupy. 

trzynaście

Na kolejnym, 13 Śniadaniu zastanawialiśmy się dlaczego turkus nie jest dla wszystkich. Tym razem sięgnęliśmy do źródła, czyli miejsca, w którym się spotykamy, a które od jakiegoś czasu jest właśnie w procesie turkusowej transformacji. Swoimi doświadczeniami i perspektywą dzielił się z nami Piotr i Adrian z Desmart. To z kolei co rusz uruchamiało gorącą dyskusję, w której każdy wynosił coś cennego dla siebie. Było między innymi o procesach, rekrutacji, wartościach i decyzjach. Według mnie, to jeden z najciekawszych przykładów turkusowej transformacji jakie znam. Szczegółową relację z tego śniadania znajdziesz w tym wpisie.

czternaście

Następnym obszarem, który wzięliśmy na tapetę były konflikty, w tym te pojawiające się w turkusowych firmach. Nasze zaproszenie na 14 Śniadanie przyjęła Izabela Bochen. Iza jest Trenerem i Konsultantem Biznesowym, Liderem i Managerem z kilkunastoletnim doświadczeniem w największych światowych organizacjach. Poznaliśmy 4 rodzaje konfliktów. Wnikaliśmy w ich źródła, mechanizmy i skuteczne sposoby ich rozwiązywania. Na koniec zdaliśmy sobie sprawę, że wiemy zdecydowanie zbyt mało o zjawisku, które towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.

piętnaście

Ostatnie w 2019 roku Turkusowe Śniadanie w Trójmieście przebiegło pod hasłem “fuckup morning”. Rozmawialiśmy o porażkach, a zdecydowanie najwięcej wiedział o nich Jarek Łojewski, założyciel fundacji Dobra Porażka. To było bardzo warsztatowe śniadanie, na którym mieliśmy okazję pracować z autorskimi kartami wspierającymi w rozmawianiu o porażkach w sposób skupiający się na problemie a nie ocenianiu. Ponadto poznaliśmy 5 stopniową metodę pracy z wnioskami wyniesionymi z porażek. Relacja z tego śniadania dostępna jest na fanpage dwanaście pytań na facebooku.

Dopiero teraz, pisząc to podsumowanie, zobaczyłem ile różnorodnych i ciekawych tematów poruszyliśmy w ciągu roku dając wartość naszej społeczności. I to całkowicie za darmo! I tak będzie nadal. Już teraz mogę zapewnić, że 3 sezon przyniesie jeszcze więcej wrażeń, całkiem inaczej, niż większość serialowej oferty, sukcesywnie obniżając poziom z sezonu na sezon. Co więcej będzie kilka zmian, dzięki którym trójmiejskie Turkusowe Śniadania staną się jeszcze lepsze, ciekawsze i bardzie wartościowe. Przede wszystkim, postaramy się, aby nazwa nie była tylko nazwą i udostępnimy Wam możliwość zakupu śniadania na miejscu. Poza tym damy trochę więcej czasu na wspólne poznanie się i networking. Wreszcie stworzymy grupę na facebooku, na której trójmiejska społeczność Turkusowych Śniadań będzie kontynuować dyskusje rozpoczęte offlinie oraz wymieniać się doświadczeniami, informacjami i inspiracjami.

Do zobaczenia już pod koniec stycznia! Szczegóły wkrótce, a tymczasem życzę Wam Wesołych Świąt w gronie najbliższych oraz wejścia w Nowy Rok ze spokojem i radością.

Jak widać, intelektualne menu Turkusowych Śniadań w Trójmieście jest bogate i bardzo urozmaicone. Każdy znajdzie w nim coś, co może wziąć dla siebie. Dziękuję Wam za uczestnictwo i aktywność w 2019 roku. Jestem pewien, że kolejny 2020 rok będzie jeszcze ciekawszy i rozwinie naszą trójmiejską turkusową społeczność. Do zobaczenia już niebawem! 

wejdź i polub mnie
TWITTER
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *